Cienie i blaski poszukiwania nieruchomości

środa, 4 stycznia 2012

Wynajem, zakup, a może sprzedaż - wszystkie wymienione działania mogą dotyczyć nieruchomości, które od pewnego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Każdy przecież pragnie po pierwsze, posiadać własne cztery kąty, a po drugie, czuć się w nich jak najlepiej. 

Wynajem
Ta opcja najczęściej występuje w miastach obleganych przez studentów, w których jest kilka uczelni wyższych. Nieruchomości do wynajęcia cieszą się dużą popularnością. Należy dodać, że właściciele mieszkań zazwyczaj dostosowują cenę wynajmu do oferowanego standardu mieszkania, co jest kwestią oczywistą. Poza tym cena zależy również od lokalizacji. Im nieruchomość bardziej oddalona od uczelni czy miasteczka akademickiego, tym jej cena powinna być niższa.
Przy wynajmie nieruchomości trzeba zwrócić uwagę na umowę między wynajmującym a najemcą. Warto zorientować się, jakie obowiązki na siebie niejako nakładamy, a co leży w gestii wynajmującego. Ważna jest zwłaszcza kwestia wszelkich napraw, a dokładniej ich koszty, którymi może zostać obarczony najemca. Przed podpisaniem należy bardzo dokładnie przeczytać umowę.

Zakup
Jeśli zdecydujemy się kupić daną nieruchomość, jeszcze przed podpisaniem konkretnej umowy musimy przeprowadzić bardzo dokładny wywiad na jej temat. Kwestią niemalże kluczową jest wiek mieszkania, a raczej budynku, w którym to mieszkanie znajduje się. Nie można zbagatelizować tej kwestii. Po drugie, należy zapytać, jaki jest wiek wszelkiego rodzaju rur znajdujących się w mieszkaniu, bowiem zaraz po zakupie może się okazać, że wydatki z nim związane mogą diamteralnie wzrosnąć. W zależności od typu mieszkania musimy sprawdzić jeszcze istotną kwestię, a mianowicie - jego stan prawny. Jesli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, w Sądzie Rejonowym trzeba potwierdzić, że osoba sprzedająca nam mieszkanie jest jego rzeczywistym właścicielem. Natomiast jeśli nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, warto sprawdzić wiarygodność dewelopera.

Sprzedaż
Możemy się także znaleźć po drugiej stronie, czyli stać się sprzedającym. W tym przypadku także warto wiedzieć kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, rodzi się pytanie czy probować swoich sił samodzielnie, czy raczej nawiązać współpracę z agencją nieruchomości. Decydując się na pierwszą z opcji, na pewno uda ci się obniżyć koszty, bowiem nikt nie pobierze od ciebie opłaty. Jednakże jest również druga strona medalu, czyli fakt, że powierzając całe przedsięwzięcie pośrednikowi właściwie o nic się nie martiwsz, co jest wygodne zwłaszcza dla tych, dla których dobra trwa zdecydowanie za krótko.
Kolejna kwestia, którą warto poruszyć to zasadność umowy przedwstępnej. Wiele osób rezygnuje z tej opcji, a umowa ta zabezpiecza interesy obu stron, gdyż kupujący niejako rezerwuje sobie daną nieruchomość, a sprzedający ma pewność, że zostanie ona kupiona na konkretnych - wcześniej ustalonych -  zasadach.
Przy sprzedaży mieszkania warto zorientować się jak od strony prawnej przedstawia sie kwestia zadatku. Jak mówi paragraf pierwszy Artykułu 394 Kodeksu cywilnego:
 W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Należy zatem pamiętać, że umowa wiąże obie strony i obie mogą być narażone na straty w przypadku odstąpienia od jej postanowień.

***

Pamiętajmy, że wszystkie opisane wyżej działania dotyczące nieruchomości są istotne, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy ją dobrze przemyśleć.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Most Reading

Reklamy